Dietetyk kliniczny brzmi bardzo poważnie, i dobrze. By uzyskać taki dyplom należy skończyć studia medyczne przynajmniej licencjackie. Postanowiłam w dzisiejszym tekście przybliżyć Ci nieco pracę takiego dietetyka. Jego uprawnienia, zadania, możliwości.

Przede wszystkim, dietetyk to nie lekarz.

Mimo ukończenia studiów wyższych o charakterze medycznym, dietetykowi klinicznemu naprawdę daleko do osoby po kierunku lekarskim. Miej to na uwadze i obserwuj zachowania osoby, do której się wybierasz.

Jako przedstawicielka tej grupy zawodowej czuję się w obowiązku, by Cię uświadomić, że żaden dietetyk nie powinien ustalać diagnozy! Mimo szerokiej wiedzy, jaką posiada, nie może jej nadużywać.

Owszem, zdarza się, że dietetyk zasugeruje Ci wykonanie pewnych badań. Ma prawo mieć podejrzenia, co do Twojego stanu zdrowia. Ale nigdy, za żadne skarby, nie może Ci powiedzieć: „to na pewno niedoczynność tarczycy”.

Jeśli nie może tego dietetyk, to trener również. Ani nikt, kto nie ma wykształcenia lekarskiego.

Kolejnym kategorycznym zakazem jest proponowanie zmian w farmakoterapii. Wszelkie leki, z których korzystasz, to decyzja lekarza. Do dietetyka idziesz po to, aby dopasować sposób żywienia do przyjmowanych leków – nigdy na odwrót.

Z bólem serca przyznaję, że kilka razy usłyszałam: „tamten dietetyk powiedział, że bez sensu jest brać nazwa leku”. Staram się nie komentować personalnie pracy innych osób po fachu i nie krytykować. Nie wiem, jak wyglądała ich rozmowa z daną osobą. Ale w takich sytuacjach jest mi po prostu wstyd za innych.

Głównym zadaniem dietetyka klinicznego jest dopracowanie założeń żywieniowych, które wpłyną na poprawę stanu zdrowia. Nie sylwetki. Chyba, że masz do czynienia z otyłością – wtedy redukcja masy ciała przyczynia się do redukcji różnych objawów.

Jeśli chcesz „doszlifować” swoją sylwetkę, możesz spotkać się z odmową. Są bowiem dietetycy kliniczni, którzy rzadko podejmują współpracę inną, niż dietoterapia chorób.

Kiedy piszę o dopracowaniu założeń żywieniowych, nie mam na myśli jednej konkretnej formy pracy z pacjentem. Każdy dietetyk obiera swój system pracy lub opracowuje kilka możliwości. Celem zawsze pozostaje takie dopasowanie produktów, aby całość wpływała pozytywnie na samopoczucie, była smaczna i prosta w wykonaniu.

To wymaganie, jakiego nie powinieneś się bać!

Dietetyk jest dla Ciebie. Ma ułatwić Ci życie; poprawić jego jakość. Okej, czasem zalecenia mogą być trudne we wdrożeniu – ale w utrzymaniu nie powinny już sprawiać kłopotu. Kiedy coś jest naprawdę niemożliwe do przeskoczenia po prostu o tym powiedz. Komunikacja to jedna z prostszych dróg do sukcesu. Za drogie produkty, zbyt skomplikowane dania, posiłki niesmaczne, niewystarczające efekty – mów wszystko. Nie pomijaj pozytywnych aspektów, to jasne 🙂

Powyższe informacje są podstawowymi na temat pracy dietetyka. Jeśli taka tematyka Cię zainteresuje, stworzymy więcej treści! Może chcesz wiedzieć, jak wygląda „od kuchni” tworzenie diet? Albo przygotowywanie konsultacji, postów. Pytaj, odpowiemy na każde zagadnienie!

Tymczasem żegnam się z Tobą i do zobaczenia w komentarzach 🙂

Ania
ania@odpon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *